Kajaki Piaśnica

trasa pomiędzy: Jez. Żarnowieckie – plaża Dębki- Przystań Dębki ul. Zakonna

Długość szlaku: 7,5 km

czas spływu
Czas:
 2 – 3h

Godziny startu: 09:30, 14:30, 17:30

Trudność: 1/4

miejsce startu

Start: Most przy jazie na Jez. Żarnowieckim przy DW 213

miejsce mety
Meta:
Przystań Dębki ul. Zakonna – przy stacji pomp

Kajaki Piaśnica – prawdziwa perełka

Kajaki Piaśnica to prawdziwa perełka z krystalicznie czystą wodą. Jedna z piękniejszych i nielicznych polskich rzek pozwalającą wpłynąć kajakiem do Bałtyku. Króciutki aczkolwiek bardzo urokliwy, bo liczący sobie nieco ponad 7,5 km szlak Piaśnicy pozwala cieszyć się przyrodniczymi i rekreacyjnymi walorami kajakarstwa. Fani morskiego pływania wiedzą jak bawić się w kajaku na krótkiej przybojowej bałtyckiej fali.

Spływ Piaśnicą – Przebieg, flora i fauna

Od jazu na jeziorze Żarnowieckim rozpoczyna się niesamowita przygoda. Rzeka o delikatnym nurcie, przepięknych widokach i pozostawiająca niesamowite wrażenia przyciąga rzesze kajakarzy od najmłodszych lat po osoby młodym duchem w kwiecie wieku. Największym atutem tego spływu Piaśnicą jest rekreacja i wypoczynek niewielkim nakładem sił. Z perspektywy kajaka można podziwiać otaczającą przyrodę, zażywać kąpieli słonecznych, moczyć w wodzie dłonie i stopy lub popływać razem miłośnikami nurkowania przemierzającymi rzekę z maską i rurką lub akwalungiem wpław. Tuż przed kładką ukazuje się lewy dopływ Białogórska Struga, także spławna totalnie bezludna ale pełna zwierzyny, zwiastująca złote piaski plaży w Dębkach i ujście jej wód do Bałtyku. Największą radość wywołuje wpłynięcie kajakiem na plażę. Ze szczególną ostrożnością omijamy kąpiące się na ujściu rzeki dzieci i rozpoczynamy fun na falach morza. Cała sztuka utrzymać się w kajaku, gdy fale są dość spore a jeśli się nie uda to i tak będzie wesoło, śmiesznie i trochę mokro ( po południu jest mniej dzieci pluskających się w rzece. Gdzieś po drodze spotkacie rodzinkę łabędzi, tatuś ma na imię Agresor ale krzywdy nie robi, choć ciśnienie podnosi.

Kajaki Piaśnica – czas trwania spływu

Dla niezmęczonych kajakarzy otwarta droga powrotna pod niewielki prąd – do 2 godzin.

Spływ Piaśnicą o długości 28,6 km bieg swój zaczyna na Kaszubach w Puszczy Darżlubskiej w leśnictwie Muza pomiędzy Piaśnicą Małą a Kąpinem oraz z jez. Stobór jako leśny potok.

Kajaki Piaśnica – Przepływając przez Piaśnicę Wielką, Warszkowo i Opalino powoli zamienia się w rzeczkę wpadającą do jez. Żarnowieckiego na lewym brzegu mając największą w Polsce Elektrownię Szczytowo- Pompową, a na prawym brzegu niedokończoną budowę Elektrowni Atomowej.

kajaki piaśnica

Tak na marginesie, najpiękniejsze , najbardziej nasłonecznione miejsce z pięknymi plażami nad jeziorem z przeznaczeniem na Marinę, Centrum Wypoczynku, Turystyki i Sportu, Hotelarstwa i Gastronomii oraz Rozrywki o skali potężnego kurortu zostało decyzją ówczesnych władz w latach 70 –tych tak bardzo sknocone nietrafioną inwestycją i straszy dziś dziczą, ruinami „atomówki”i wielkimi stalowymi halami. Prawie 2 km² terenu czeka na swój dobry czas. A gdyby jeszcze powstał Kanał Żarnowiecki z Bałtyku na jezioro dla jachtów, czyż nie byłoby pięknie? Kto ma siłę niech prze naprzód.

Kajaki Piaśnica – przebieg rzeki

Wracając do tematu, Piaśnica po nabraniu mocy energetycznej już jako poważna rzeka łącząc się z Bychowską Strugą trochę zwariowaną rzeką ( rekomendowane spływy jedynkami) wypływa z północnej części jeziora przez jaz w stronę Morza Bałtyckiego. Za drewnianym obecnie zawalonym mostem Piaśnicą rządzi tylko natura. Na 7 km uformowała się na kształt serpentyny z ok . 40 zakolami ( meandrami ). Otoczona 3 m trzcinami wije się i cichutko płynie pośród łąk, na których można dostrzec sarnę czy jelonka, poszukujących żabek bocianów, trochę czapli i coraz mniej płochliwych żurawi, gdzieś wysoko nad głowami szybuje para kruków i jastrzębi. Śpiew i trele ptaków towarzyszą kajakarzom na całej trasie spływu. Doskonała przejrzystość wody w letnim słońcu dochodzi do 8 m a zobaczyć w niej można warkocze rdestnic, moczarkę kanadyjską, gąbki słodkowodne a także okonie, płocie, szczupaki i flądry oraz ławice narybku, co więcej obecność małż i raków świadczy o wysokiej czystości wód.

Kajaki Piaśnica dalsze informacje. Wzdłuż lewego brzegu na Równinie Błot Przymorskich rozpościera się Rezerwat „ Piaśnickie Łąki” w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego aż do ujścia rzeki Piaśnica do Morza Bałtyckiego. Obszar rezerwatu zajmują łąki i lasy dębowo-brzozowe oraz bogactwo flory. Rośnie tu min. woskownica europejska, kosaciec syberyjski, fiołek mokradłowy, turzyca i mieczyk dachówkowaty. Rezerwat na całym terenie jest niedostępny do zwiedzania- trochę szkoda. Do 1 września 1939 r. Piaśnica była rzeką graniczną polsko-niemiecką. Blisko plaży na lewym brzegu stoi odrestaurowany historyczny słup graniczny z tamtych czasów.

Kajaki Piaśnica – ciekawostka. W odległości ok 400 m od ujścia Piaśnicy leży zatopiony wrak angielskiego statku „Bark General Carleton of Whitby 1777” , który zatonął w wyniku silnego sztormu27 września 1785 r. Bliźniaczą jednostką był „HM Bark Endeavour” na którym kapitan James Cook odbył swoją pierwszą morską podróż.

Odkryj nasze inne spływy kajakowe.

Kajaki Piaśnica Długość: 7,5 km; Czas: 2 - 2,5h
Trudność:
Uciążliwość:
Malowniczość:
Zadzwoń i umów się!
+48 500 230 296