Łeba

Łeba ma długości 117 km. Płynie przez Pojezierze Kaszubskie, Pradolinę Redy Łeby i Wybrzeże Słowińskie. Powierzchnia dorzecza rzeki Łeby wynosi 1801 km2. Rzeka wypływa z terenów na zachód od Kartuz w okolicy Borzestowa na wysokości około 170 m n.p.m. Łeba przepływa przez jeziora z których największe to jezioro Długie, Wielkie, Reskowskie, Sianowskie i Łebsko. Uchodzi do Bałtyku obrzeżem miasta Łeba. Od Jeziora Sianowskiego aż do ujścia rzeka stanowi szlak spływów kajakowych.

Główne miejscowości leżące nad Łebą: Miechucino, Sianowo, Miłoszewo, Bożepole Wielkie, Łęczyce, Lębork, Łeba

Historia: Po pierwszej wojnie rzeka po polskiej stronie granicy w górnym biegu posiadała nazwę Łeba, zaś po stronie niemieckiej w środkowym i dolnym biegu Leba Fluss. W okresie międzywojennym na odcinku Łeby pomiędzy miejscowościami Tłuczewo i Paraszyno ustanowiono granicę między Polską a Niemcami. W 1948 roku wprowadzono urzędowo nazwę Łeba na dolny i środkowy bieg rzeki, zastępując poprzednią niemiecką nazwę – Leba Fluss.

Ochrona przyrody: Górny bieg rzeki objęty jest ochroną siedliskową Natura 2000. Obłożono też zakazem wpływanie na jezioro Łebsko dla kajakarzy.

Łeba Długość: 12 km; Czas: 3h
Trudność:
Uciążliwość:
Malowniczość:
Zadzwoń i umów się!
+48 500 230 296